Voda na Slovensku je lacná. Najviac platíme za elektrinu a telefón

Autor: Michal Jedinák | 5.11.2012 o 13:58 | (upravené 5.11.2012 o 14:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  60x

Voda z vodovodu je na Slovensku lacná. Porovnanie vychádza zo spotrebiteľského koša štatistického úradu SR za rok 2010. Z neho je jasné, že Slováci najviac platia za telekomunikačné služby a elektrickú energiu.

Porovnanie cien energií (zdroj: štatistický úrad SR)Porovnanie cien energií (zdroj: štatistický úrad SR)Michal Jedinák

Za pitnú vodu z vodovodu Slováci platia najmenej. Aj napriek tomu, že je vyčerpateľným neobnoviteľným zdrojom a na rozdiel od elektrickej energie sa nedá vyrobiť z nevyčerpateľných zdrojov (slnko, vietor, voda...).

Cenu vody určuje úrad pre reguláciu sieťových odvetí a návrh predkladá konkrétna vodárenská spoločnosť. Z podzemných inžinierskych sietí sú vodovody najnákladnejšie inžinierske siete. Uvádzam aj príklad prečo.

Vodárenská spoločnosť (VS) nakupuje vodu od štátu - Slovenského vodohospodárskeho podniku  nakoľko voda je podľa Ústavy SR majetkom štátu. VS musí platiť za čerpanie vody a prepravu do vodojemov. Musí platiť za úpravu vody v úpravniach. Ani zriadenie a prenájom pásma hygienickej ochrany, čerpacích staníc, vodojemov nie je lacné. Náklady jej zvyšujú pravidelné rozbory, taktiež prevádzka a údržba vodovodnej siete.  Vstupné náklady na zriadenie takejto siete ani nepočítam, spomeniem len fakt, že väčšina vodovodných systémov vznikalo v 20 – 50 rokoch minulého storočia a sú za hranicou životnosti.  Najvyššie náklady majú VS s odvádzaním a čistením odpadových vôd. Kanalizačná sieť je jednou z najdrahších podzemných inžinierskych sietí na Slovensku. Je uložená v hĺbkach ±2m (na porovnanie plynovod je v hĺbke ±1m, elektrický kábel ±0,6m a telekomunikačný kábel ±0,5m) a profiloch pohybujúcich sa v rozpätiach od 0,3 do 3m. Technológie používané na čistenie a odbúravanie takýchto vôd v čistiarniach odpadových vôd musia spĺňať najprísnejšie hygienické kritéria. VS musia zamestnávať špecializovaných zamestnancov (laborantov, montérov, prevádzkarov, pátračov, dispečerov), musia mať osvedčenie na prevádzkovanie  vodovodov a kanalizácii a musia neustále monitorovať svoju sieť.

Som rád, že voda ktorú naberiem z vodovodu je lacná a ešte viac ma teší fakt že je porovnateľnej kvality ako balená voda. Liter vody stojí menej ako 0,15 eurocentu a je 200x lacnejšia ako balená voda. Je namieste sa opýtať, nie je cena za 1kWh elektrickej energie a 1m3 plynu privysoká?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák o kauze Bašternák: Nič som neustál, situácia sa môže ešte zomlieť

Minister vnútra Robert Kaliňák sa po konci konferencie Smeru ponáhľal.

ŠPORT

Hral proti slávnej Barcelone, dnes je rád, keď sa môže osprchovať

Niektorým mladým sa nechce trénovať, hovorí Ľuboš Perniš.

KULTÚRA

Filmové novinky, ktoré sa tento týždeň oplatí vidieť v kinách

Pozrite si prehľad filmov, ktoré majú premiéru v kinách


Už ste čítali?