Voda na Slovensku je lacná. Najviac platíme za elektrinu a telefón

Autor: Michal Jedinák | 5.11.2012 o 13:58 | (upravené 5.11.2012 o 14:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  82x

Voda z vodovodu je na Slovensku lacná. Porovnanie vychádza zo spotrebiteľského koša štatistického úradu SR za rok 2010. Z neho je jasné, že Slováci najviac platia za telekomunikačné služby a elektrickú energiu.

Porovnanie cien energií (zdroj: štatistický úrad SR)Porovnanie cien energií (zdroj: štatistický úrad SR)Michal Jedinák

Za pitnú vodu z vodovodu Slováci platia najmenej. Aj napriek tomu, že je vyčerpateľným neobnoviteľným zdrojom a na rozdiel od elektrickej energie sa nedá vyrobiť z nevyčerpateľných zdrojov (slnko, vietor, voda...).

Cenu vody určuje úrad pre reguláciu sieťových odvetí a návrh predkladá konkrétna vodárenská spoločnosť. Z podzemných inžinierskych sietí sú vodovody najnákladnejšie inžinierske siete. Uvádzam aj príklad prečo.

Vodárenská spoločnosť (VS) nakupuje vodu od štátu - Slovenského vodohospodárskeho podniku  nakoľko voda je podľa Ústavy SR majetkom štátu. VS musí platiť za čerpanie vody a prepravu do vodojemov. Musí platiť za úpravu vody v úpravniach. Ani zriadenie a prenájom pásma hygienickej ochrany, čerpacích staníc, vodojemov nie je lacné. Náklady jej zvyšujú pravidelné rozbory, taktiež prevádzka a údržba vodovodnej siete.  Vstupné náklady na zriadenie takejto siete ani nepočítam, spomeniem len fakt, že väčšina vodovodných systémov vznikalo v 20 – 50 rokoch minulého storočia a sú za hranicou životnosti.  Najvyššie náklady majú VS s odvádzaním a čistením odpadových vôd. Kanalizačná sieť je jednou z najdrahších podzemných inžinierskych sietí na Slovensku. Je uložená v hĺbkach ±2m (na porovnanie plynovod je v hĺbke ±1m, elektrický kábel ±0,6m a telekomunikačný kábel ±0,5m) a profiloch pohybujúcich sa v rozpätiach od 0,3 do 3m. Technológie používané na čistenie a odbúravanie takýchto vôd v čistiarniach odpadových vôd musia spĺňať najprísnejšie hygienické kritéria. VS musia zamestnávať špecializovaných zamestnancov (laborantov, montérov, prevádzkarov, pátračov, dispečerov), musia mať osvedčenie na prevádzkovanie  vodovodov a kanalizácii a musia neustále monitorovať svoju sieť.

Som rád, že voda ktorú naberiem z vodovodu je lacná a ešte viac ma teší fakt že je porovnateľnej kvality ako balená voda. Liter vody stojí menej ako 0,15 eurocentu a je 200x lacnejšia ako balená voda. Je namieste sa opýtať, nie je cena za 1kWh elektrickej energie a 1m3 plynu privysoká?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?